x
Videoyu İzlemek İçin Tıklayın
Facebook Video Reklamlarda Yeni Bir Dönem Başlatıyor

Facebook, reklam verenlerin yayınladığı videolar sadece sesli oynatıldığında ödeme yapacakları yeni bir sistemle reklam satın alınmasına imkan sağlayacak.

 

Facebook videoları, genel olarak kullanıcıların zaman tünellerinde sessiz ve otomatik olarak oynatılmaya başlıyor. Reklam verenler, Facebook kullanıcılarının reklamların seslerini kapatmasından ya da sessiz oynatılmasından endişe duyuyor ve şirket, kullanıcıları sesi açmaya yöneltecek yeni formatlar üzerinde çalışıyor. Endüstri bir yandan bu durumu değiştirebilmek için yaratıcı fikirler ararken Facebook, videoların sesli dinleme oranına bakıldığında,%70 sesli dinleme istatistiğiyle Snapchat’ in baskısını üzerinde hissediyor.

 

Yeni kriterle beraber, eğer reklam verenler isterlerse, video görüntülenme sayısı yalnızca ses açıkken oynatıldığında artacak. Reklam verenler artık yalnızca tamamlanmış görüntülenme satın alabilecek, yani kullanıcılar videonun sonuna kadar izlediğinde ödeme yapabilecekleri bir sistemde reklam verebilecekler. Böylece bir çok reklam verenin talebi karşılanacak, çünkü çoğu firma sadece sonuna kadar izlenilen videoları kayda değer buluyor.  Önceki dönemlerde de reklam verenler “ tamamlanmış “ video satın alımı yapabiliyor fakat bu 10 saniyeye kadar geçerli sayılıyordu.

 

Ayrıca Facebook videolar hakkında ne kadar süre ve kaç kişi tarafından izlendiğine dair eskisinden daha detaylı raporlar oluşturup sunacağını açıkladı. Facebook yaptığı açıklamada “ İş ortaklarımız, onların gelişimine yardımcı olabilmek için Facebook ve İnstagram’ da uygulanan reklamlar hakkında eskisinden daha ayrıntılı raporlar elde edebilecek. Videolar için spesifik görüntü ve süre dataları sunmaya başlayacağız” dedi.

DİĞER İÇERİKLER